Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
26.01.2017 16:37 - Опасно мислене
Автор: koki1974 Категория: Лични дневници   
Прочетен: 268 Коментари: 0 Гласове:
0

Последна промяна: 15.02.2017 11:53


Струва ми се че темата саниране добива голям интерес след като стана ясно какви са реалните цени за ремонт за жилищни сгради. В цялата дискусия ми се струва че има доста опасно мислене от сорта аз не искам от моите данъци да се плаща санирането на други хора.

Мисля че това мислене е много опасно защото то може да се пренесе от сектор енергетика към други сектори в държавата. По същата логика някой може да реши че не иска от неговите данъци да се плащат заплати на съдии, прокурори, полицай и други.

Това са все професии които не създават материални блага и реално те са само консуматори на материални блага.  От тяхната работа силно зависи с какъв темп икономиката ще се създава материални блага, но те не допринасят директно за тяхното създаване и даже техните данъци за движимо и недвижимо имущество реално се плащат от данъците на хората които създават материални блага.

В крайна сметка от техните данъци се плащат заплатите на хората в сектор ред и законност от които пък те отделят малък процент за да платят данъците за своето имущество.

Същото е валидно и за учителите и някой може да реши че е глупаво от неговите данъци да се плащат заплати на учителите след като неговите деца например учат в друга държава.

В същото време държавата е длъжна да създава политики и да прави избор на най-добрите политики. Според мен санирането е добра политика въпреки че това си е лично мое мнение и не карам никой да го споделя. Санирането има сериозни екологични ефекти, но има и икономически.

Например онзи ден правих изчисление че ако се изпълнят мерките за саниране на стари сгради с два милиарда лева ще се спестява енергия средно от порядъка на един гигават на час.

Разбира се това е валидно само за дните в които има нужда от отопление, но като цяло горе долу това е реалния резултат. За сравнение преди години мисля че бяха инвестирани почти един милиард лева в слънчеви колектори за електрически ток, но те произвеждат ток само когато грее слънце, а нуждите от отопление са и в тъмната част на деня.

Отгоре на всичко произведения електрически ток от тях не е много евтин. Другите видове централи също страдат от известни недостатъци, защото е нерентабилно да се спира тяхното производство и така дори и една централа да не работи защото вече няма нужда от отопление трябва да се плаща за студен резерв. Този студен резерв се плаща от всички, нищо че не е от данъци.

От това може би трябва да се изключат централите които използват вода, но на първо място нашите ресурси в тази област са изцяло усвоени, а на второ няма никакви гаранции дали ще има постоянни запаси от вода. Валежите имат много големи вариации и от там има и вариации в наличните количества вода.

Именно заради това смятам че санирането е една добра политика, понеже няма такава централа дето да е икономически рентабилна и да работи без субсидии и само когато има нужда с цени от два милиарда лева и мощност един гигават.

Друго нещо също много важно е че повечето видове централи работят с ресурси, чийто цени варират и днес може да ниски, а утре може и да не са така ниски.  Голяма част от тези ресурси не са налични в нашите географски ширини и дължини.

Не на последно място искам да декларирам, че не разполагам с фирма извършваща саниране или поставяне на дограма, нито пък съм обвързан по някакъв начин с такава фирма.  Освен това не разполагам и с фирма за доставка на материали за саниране.



Гласувай:
0



Следващ постинг
Предишен постинг

Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: koki1974
Категория: Лични дневници
Прочетен: 293097
Постинги: 539
Коментари: 5
Гласове: 343
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930